Przygotowanie
do modlitwy
Do modlitwy uwolnienia wg modelu pięciu kluczy trzeba się solidnie przygotować. Nie jest to rodzaj modlitwy, w którym pod wpływem chwilowego natchnienia poprosimy – „pomódl się za mnie”. W ten sposób można podejść do modlitwy wstawienniczej. Natomiast modlitwa uwolnienia wg modelu pięciu kluczy trwa ok. 1,5 godziny, czasem nawet trochę dłużej i wymaga solidnego przygotowania ze strony proszącego o modlitwę. Jak zatem się przygotować?
Najłatwiej czytając książkę „Modlitwa uwolnienia cz. 1”. Czytanie tej książki powinno trwać około miesiąca – należy jej lekturę potraktować jako osobiste rekolekcje. W trakcie czytania książki można spisać sobie najważniejsze rzeczy z naszego życia dotyczące przebaczenia i tego, czego chcielibyśmy się wyrzec. Te notatki będą nam przydatne podczas rozmowy wstępnej, a zatem można zabrać je ze sobą na modlitwę.
Jednocześnie należy zadzwonić lub napisać do Domu Miłosierdzia i umówić się na konkretny termin modlitwy. W zależności od miasta, czas oczekiwania na modlitwę waha się od dwóch tygodni do dwóch miesięcy.
Przed przystąpieniem do modlitwy 5 kluczy warto rozeznać, czy to jest właściwy czas na takie spotkanie z Bogiem, zadając sobie kilka pytań:
Dlaczego chcę skorzystać z tej modlitwy?
Co mną kieruje (autentyczna potrzeba czy ciekawość?)
Czy wyczerpałem/am już dostępne mi źródła, które przynoszą uwolnienie (szczera spowiedź, rozmowa z kierownikiem duchowym, pełny udział we Mszy Świętej, modlitwa wstawiennicza)?
Od czego chcę zostać uwolniony?
Modlitwa 5 kluczy nie jest typową modlitwą wstawienniczą, do której można przystąpić pod wpływem chwili. Aby była owocna, zachęcamy do dobrego przygotowania się do niej. Pierwszym krokiem może być obejrzenie filmu
o modlitwie o uwolnienie. Film przygotowany jest przez Dom Miłosierdzia „Kumran”
Przygotowując się należy przeczytać książkę Neala Lozano „Modlitwa uwolnienia cz. I”, traktując czas spędzony z książką jak osobiste rekolekcje, prosząc Boga, by pozwolił nam poznać prawdę o sobie i przyjrzeć historii naszego życia. Podczas lektury warto robić notatki, zapisując to, co w jej treści nas porusza i zwraca naszą uwagę, a także wszelkie przemyślenia, pytania czy wnioski. Notatki mogą się też przydać podczas rozmowy wstępnej poprzedzającej modlitwę 5 kluczy, ponieważ zdarza się, że od momentu przeczytania książki do wyznaczenia terminu modlitwy mija dłuższy czas.
Czy modlitwę o uwolnienie można powtarzać? Tak, ale już samemu. Bywa, że po jakimś dłuższym okresie (np. dwóch latach lub dłużej) w naszym życiu pojawiają się kolejne rzeczy do uwolnienia. Wówczas jest możliwość przejścia tej modlitwy powtórnie. Zawsze jednak przechodząc te trzy etapy: solidne przygotowanie modlitwy, modlitwa, biblijna refleksja nad modlitwą przez kolejne tygodnie, aby ugruntować owoce.
Wspaniałym podziękowaniem Bogu i ludziom, którzy służyli nam podczas modlitwy, jest złożenie osobistego świadectwa uwolnienia. Za zgodą osoby, która je składa, zamieścimy je wówczas na naszej stronie, aby niosło nadzieję innym.